cięcie blach, cięcie plazmą, laserem, piłą tasmową

 

Cięcie blach – cięcie blach na wymiar

Cięcie blach jest procesem, który musi pozwolić nie tylko na uzyskanie przedmiotów o określonych wymiarach, ale również o konkretnych właściwościach użytkowych i estetycznych. Technologia plazmowa w tym zakresie daje spore możliwości, ponieważ dzięki zastosowaniu nowoczesnego parku maszynowego blachy są cięte bezdotykowo, a więc nie grozi im nawet porysowanie powierzchni, co jest bardzo istotne przy elementach wykończeniowych. W obrębie każdego elementu można również zaznaczyć otwory montażowe i wiele więcej.

Proste i skomplikowane kontury wewnętrzne mogą być wykonane tylko w niektórych technologiach, a to dlatego, że klasyczne sposoby obróbki blach są zbyt inwazyjne, nie pozwalają na pozostawienie dobrej jakości wykończeń. Tradycyjne metody nie pozwalają również na grawerowanie elementów identyfikacyjnych, szczególnie w cienkich blachach.

Urządzenia służące do cięcia blach muszą charakteryzować się dużą elastycznością. Chodzi o to, aby za pomocą jednego urządzenia można było ciąć blachy o różne grubości i charakterystyce, w tym aluminium, stal konstrukcyjną i kwasoodporną. Oczywiście zmienia się do poszczególnych zadań parametry pracy urządzenia, natomiast ważne jest, aby zawsze móc korzystać z najbardziej precyzyjnych systemów sterowania i kontroli mocy promienia tnącego, bo tylko to gwarantuje zawsze wysoką jakość usług.

cięcie blach
cięcie blach usługi
maszyna do cięcia blachy

Cięcie blach to dziś zdecydowanie coś więcej, niż tylko proces odcinania zbędnych elementów: to praca, której wykonanie ma doprowadzić do powstania estetycznych, trwałych podzespołów i części. W zależności od szczegółowej charakterystyki zlecenia może być konieczne wykonanie dodatkowych otworów, nacięć czy konturów wewnętrznych, stąd tak duże znaczenie ma automatyzacja procesu cięcia jako sposób na przyspieszenie prac oraz zwiększenie powtarzalności. Typowe metody obróbki wymagające większego udziału technika w całym procesie nie zapewniają wymaganej powtarzalności i dokładności, dlatego dziś dominującym sposobem cięcia blach jest cięcie laserem lub plazmą.

Charakterystyka blachy, jej skład, twardość i grubość, wpływają na finalny koszt przedsięwzięcia, natomiast zastosowanie odpowiednich urządzeń tnących obsługiwanych przez wykwalifikowany personel jest jedynym sposobem obniżenia kosztów produkcji bez jednoczesnego obniżania jakości produktów końcowych. Stąd też nie jest dobrym pomysłem szukanie oszczędności w procesie cięcia, bo od dokładności wycinarki zależy późniejsza łatwość montażu elementów – niedokładnie wycięte będą albo od razu oznaczane jako wybrakowane, albo będą wymagały znacznych nakładów na obróbkę końcową.

Cięcie stali, zarówno konstrukcyjnej, jak i kwasoodpornej, wymaga sporej wiedzy technicznej oraz znajomości charakterystyki samego materiału. Wszystko dlatego, że parametry opisujące stal mają bezpośredni wpływ na to, jaka metoda cięcia będzie najbardziej odpowiednia. Co więcej, niekiedy należy również poznać przeznaczenie danego elementu, ponieważ jego zastosowanie może oznaczać konieczność zachowania większej niż zwykle precyzji, a więc również wprowadzenia zmian w urządzeniach, które będą wykorzystane przy cięciu.

cięcie blach plazmą
plazma cięcie blach
cięcie grubych blach

Usługi cięcia blach są na naszym rynku dość mocno rozpowszechnione, różne są natomiast techniki obróbki oferowane przez poszczególne firmy. Coraz rzadziej spotykane klasyczne metody obróbki mechanicznej ustępują miejsca cięciu laserem lub plazmą. Te dwie metody, mimo iż wiele je łączy, są w gruncie rzeczy przeznaczone do nieco innych zadań, a w zasadzie w różnych warunkach osiągają maksymalną wydajność. Usługi cięcia stali należy więc zamówić zawsze w takiej firmie, w której pracują doświadczeni technicy mogący nie tylko wykonać samą usługę według specyfikacji dostarczonej przez klienta, ale przede wszystkim umiejący doradzić w kwestiach technicznych. To ważne, ponieważ projektanci elementów salowych niekiedy nie są zorientowani w możliwościach technicznych, planują więc procesy suboptymalnie, kiedy można, zmieniając tylko technikę cięcia, ograniczyć na przykład konieczność późniejszej obróbki wykończeniowej

Usługi cięcia blach nie są tanie. Wynika to przede wszystkim z kosztów zastosowanych technologii. Zarówno obróbka laserem, jak i cięcie plazmą są procesami energochłonnymi. Im więcej stali ma zostać pocięte według tych samych wytycznych, tym niższa jest jednostkowa cena uzyskania poszczególnych elementów, natomiast poziom minimum wyznacza zużycie sprzętu (bardzo trwałego, ale przecież wymagającego i konserwacji, i dostarczenia materiałów eksploatacyjnych). Jest to koszt, który w zdecydowanej większości przypadków warto ponieść, ponieważ stal cięta plazmą nie wymaga już stosowania obróbki wykończeniowej, niezbędnej po dowolnym mechanicznym sposobie cięcia.

Wybór firmy, która będzie odpowiedzialna za usługi cięcia stali na rzecz konkretnego projektu jest sprawą trudną, jednak opierając się na badaniach referencji czy weryfikacji portfolio można znaleźć firmę, która w swoim dorobku ma już realizację zleceń o podobnej charakterystyce. Warto też poprosić o konsultacje przed złożeniem zamówienia, aby ustalić z pracownikami firmy szczegóły wykonania zlecenia, które mogą być istotne choćby ze względu na możliwość późniejszego zastosowania wycinanych elementów.