cięcie laserem, cięcie stali

Cięcie laserem – obróbka stali z użyciem lasera.

Cięcie laserem jest dobrą techniką obróbki, jednak w wielu zastosowaniach skuteczniejsza i wydajniejsza okazuje się plazma. Należy przy tym zauważyć, że wiele stosowanych do dziś laserów to tzw. lasery CO2, których sprawność oscyluje raptem wokół 10%, a których eksploatacja jest bardzo kosztowna. W porównaniu z nimi cięcie plazmowe wymaga mniejszych nakładów finansowych, a poza tym w wielu przypadkach istotne będą parametry uzyskiwanych cięć.

Te są znacznie mniej ukosowane w przypadku śladów po cięciach plazmowych. Wynika to z zastosowania węższego strumienia tnącego (ogólna zasada głosi, że im cieńszy strumień, tym lepiej). Po wtóre, cięcie plazmowe nie rozgrzewa powierzchni tak silnie jak laser, a to przekłada się na wytrzymałość, parametry użytkowe i trwałość krawędzi uzyskanego modelu. Cięcie plazmowe pozwala na obróbkę grubszych elementów, natomiast argument o przewadze lasera oparty na ilości promieniowania jest nietrafiony. Mimo że faktycznie większa ilość promieniowania rozprasza się przy cięciu plazmowym, to przy zastosowaniu podstawowych środków ostrożności nie ma to większego znaczenia. Także problem hałasu można z powodzeniem wyeliminować, otrzymując jednocześnie zdecydowanie czystszą linie cięcia i jeszcze mniej szlaki.

cięcie laserem
cięcie laserem usługi
cięcie laserem firma usługowa

W przypadku cięcia laserem o klasycznym zasilaniu problemem może być precyzja – urządzenia te wymagają kosztownej konserwacji oraz częstych przeglądów. Pod tym względem cięcie plazmowe jest równie korzystne, co cięcie laserem światłowodowym, z tą wyraźną różnicą, że pierwsze jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, co pozwala na obniżenie kumulatywnego kosztu produkcji. Sam proces programowani i obróbki wygląda dość podobnie, więc również pod tym względem za lepszą należy uznać metodę prostszą technicznie, a jest niż właśnie cięcie plazmowe.

Bardzo precyzyjna obróbka plazmą na pierwszy rzut oka niezbyt różni się od efektów cięcia laserem, ale w większej skali widoczne jest silne ukosowanie lasera oraz dość wyraźne nadpalenia powstające przy cięciu materiałów cienkich. Przy cięciu plazmą nadpalenia oczywiście też mogą się pojawiać, jednak w tym przypadku strefa wpływów temperaturowych jest bardzo wąska, a jeśli zastosuje się nowoczesną obrabiarkę plazmową HD to wówczas uszkodzenia będą jeszcze mniejsze. Reasumując: mimo że laser ma większą prędkość cięcia, charakteryzuje się także szerszymi strefami wpływów, a to oznacza, że w szczególnie w przypadku tych elementów, w których kluczową rolę odgrywa ich późniejsza wytrzymałość, warto poświęcić prędkość na rzecz precyzji i bezpieczeństwa, stawiając na cięcie plazmą.