cięcie blach za pomocą piły taśmowej

 

Cięcie piłą taśmową nie wydaje się zadaniem szczególnie skomplikowanym, jako że dziś w większości zadanie to wykonywane jest przez maszyny o zwiększonej autonomii działania. Jednak w praktyce, mimo stosunkowo niewielkiej ilości regulowanych parametrów, cięcie piłą taśmową jest dość skomplikowanym procesem.

Posuw i prędkość podawania
Dwa podstawowe parametry, które charakteryzują pracę piły taśmowej to posuw i prędkość. Odpowiedni stosunek szybkości podawania ciętego materiału do głębokości, na jaką wchodzą ostrza, pozwala na wydajne cięcie bez zbytniego obciążania samej piły. Dobry technik oglądając wióry powstające przy cięciu będzie w stanie ocenić, czy oba parametry znajdują się w optymalnym zakresie, a sprawa jest poważna, bo chodzi tu nie tylko o szybkość zużywania piły, ale także i o to, aby w jak najmniejszym stopniu obróbka wpływała na walory estetyczne i użytkowe ciętych elementów. To ważne, ponieważ tradycyjne metody cięcia często pozostawiają powierzchnię wymagającą zaawansowanych procesów obróbki na dalszym etapie procesowania, a dzięki optymalizacji parametrów pracy piły taśmowej można to ryzyko znacznie zmniejszyć.

cięcie piłą taśmową
usługi cięcie piłą taśmową
cięcie stali piłą taśmową

By uzyskać gładkie cięcie
Równe, gładkie cięcia są zasługą nie tylko technika, który w prawidłowy sposób ustawił parametry pracy piły taśmowej. Wiele zależy od samej sprawności sprzętu: piła powinna być dobrze smarowana, a wszystkie wyjścia układu smarowania drożne i skuteczne. Ciepło wydzielające się w czasie obróbki musi być skutecznie odprowadzane, aby nie zmieniało właściwości mechanicznych ostrza, a także po to, żeby nie ulegała modyfikacji charakterystyka ciętego materiału.

Ważne jest też dobranie parametrów pracy i akcesoriów do materiału, który ma być przecięty. To przecież jego twardość i inne cechy zdecydują o tym, czy zadane parametry pracy są odpowiednie. Aby prawidłowo skonfigurować urządzenie tnące, technik musi mieć świadomość tego, z jakim materiałem pracuje. Mimo że pewne ustawienia zmieniają się na pozór w sposób nieznaczny, brak tych zmian spowodowałby powstanie gorszej jakości cięcia, a przy tym zdecydowanie negatywnie wpłynąłby na żywotność ostrza, co oczywiście musiałoby przełożyć się również na koszty obróbki.

Podsumowanie
Cięcie piłą taśmową może być skuteczne i wydajne, jednak w tym celu trzeba właściwie rozumieć jego istotę oraz zasadę działania piły taśmowej. Pozorna łatwość tego zagadnienia sprawia, że w wielu firmach obróbka przynosi niepożądane efekty, a cena usług jest niewspółmiernie wysoka w stosunku do jakości wykonanych prac.