gięcie, wyginanie blach

 Gięcie blach – wyginanie blach na zamówienie.

Gięcie blach przeprowadza się w profesjonalnych, nowoczesnych giętarkach kształtkowych. Kształtki odgrywają rolę formy, do której dopasuje się kształtem blacha obciążona znacznym ciężarem prasy. Gięcie blach, w przeciwieństwie do prasowania, pozwala jednocześnie na uzyskanie tylko jednej krzywizny. Blacha taka, jeśli mają pojawić się na jej powierzchni grawery identyfikacyjne lub jeśli ma zostać nawiercona, powinna te procesy technologiczne przejść przed gięciem ze względu na konieczność unieruchomienia jej przy obróbce skrawaniem, co jest łatwiejsze przy prostym arkuszu.

Gięte blachy są ważnymi elementami wielu konstrukcji, ale żeby mogło się tak stać, muszą zostać wygięte zgodnie ze specyfikacją zamawiającego, ponieważ możliwości zmiany krzywizny na późniejszym etapie prac są bardzo mocno ograniczone i zależą wyłącznie od elastyczności blachy – tym większej, im większy i cieńszy jest arkusz.

Gięcie blach jest procesem pozornie prostym, jako że całością zawiaduje system sterujący. Jednak w praktyce zmienia się nie tylko formy, ale również parametry pracy urządzenia. Nawet jeśli zmiany są nieznaczne, mogą wywierać spory wpływ nie tylko na kształt samej blachy, ale także na jej strukturę wewnętrzną, która, naruszona, wpłynie negatywnie na trwałość materiału.

usługi gięcie blach
wyginanie blach
usługi gięcia blach

Gięcie blach jest dość powszechnie świadczoną usługą z zakresu obróbki metali, jednak nie każde urządzenie poradzi sobie z określonymi materiałami. Potrzeba sporej wiedzy, aby zoptymalizować koszt gięcia blach – szczególnie ważne jest to przy zamówieniach masowych, dla których koszt jednostkowy jest mniej istotny niż całkowita suma, jaka może zostać przeznaczona na obróbkę poszczególnych elementów. Optymalizacja kosztów powinna być przeprowadzona już na etapie projektowania, natomiast firma odpowiedzialna za gięcie będzie proces optymalizacji przeprowadzała przede wszystkim w celu zwiększenia szybkości pracy i trwałości sprzętu, natomiast ważne jest, aby przy szukaniu oszczędności nie doszło do obniżenia jakości gotowego produktu. Wprawdzie gięcie blach rzadko musi być przeprowadzane z bardzo dużą precyzją, niemniej jednak warto pamiętać, że im większa precyzja, tym mniejsze koszty późniejszej obróbki choćby ze względu na uproszczenie montażu wszystkich elementów gotowego produktu. Gięcie blach jest procesem, w przypadku którego kontrolowanych parametrów jest stosunkowo niewiele, natomiast nie ma wątpliwości, że zawsze jest możliwość pewnego lawirowania między maksymalną jakością a minimalną ceną – nie zawsze jednak wybór optymalnego projektu jest prosty.

gięcie blach
gięcie blach usług
gięcie blach firma usługowa