konstr_2_pasek

Konstrukcje stalowe wykonywane przez nasze przedsiębiorstwo mają szeroki zakres zastosowania w budownictwie i przemyśle. Elementy wykonywane są zgodnie z dostarczoną dokumentacją lub projektowane przez wykwalifikowanych technologów.

Konstrukcje stalowe, wykorzystywane do stawiania hal magazynowych, garaży, obiektów handlowych, a także schodów, poręcze i wiele, wiele więcej, powstają dzięki wykorzystaniu różnych technik obróbki metali i najróżniejszych, zwykle bardzo innowacyjnych urządzeń i maszyn. Im bardziej skomplikowany projekt, tym większego zaangażowania wymaga również od techników obsługujących poszczególne procesy technologiczne.

Konstrukcje stalowe są przez amatorów przedstawiane jako te elementy, które muszą być trwałe, natomiast przed którymi nie stawia się wielkich wymagań co do estetyki. Tak było kiedyś, natomiast dziś czasy się zmieniły i również przy wykonywaniu elementów o charakterze wyłącznie technicznym, nie można zapominać o estetyce.

Wysokie standardy bezpieczeństwa, jakie muszą spełnić konstrukcje stalowe, wymagają użycia nowoczesnych maszyn, które będą w stanie obrobić dany element bez nadmiernego ograniczania jego wytrzymałości. Wiele procesów nie powinno już dziś być wykonywanych metodami tradycyjnymi, które nie są szczególnie wydajne i nie zapewniają powtarzalności i jakości charakterystycznej procesy zautomatyzowane. Przykładem może być choćby nawiercanie otworów, które przy zastosowaniu klasycznych wierteł mogą mieć nadpalone, a więc i osłabione brzegi, natomiast przy nawiercaniu laserem lub plazmą problem ten znika.

Bardzo ważnym etapem powstawania każdej stalowej konstrukcji jest projekt. Na tym etapie optymalizuje się ilość materiałów, a także dobiera się odpowiednie techniki łączenia elementów lub w taki sposób lokalizuje poszczególne części, aby przy zachowaniu jak najniższej masy i zużyciu jak najmniejszej ilości materiału, stworzyć maksymalnie mocną konstrukcję.

Konstrukcje stalowe są dziś wykorzystywane bardzo często, ponieważ powstają praktycznie z prefabrykatów (jeden projekt może zostać wykorzystany przy realizacji wielu projektów), są tanie (dzięki nowoczesnym parkom maszynowym obróbka jest szybsza i nie powoduje powstania zbyt dużej ilości odpadów) i można je szybko ustawić (co jest oczywiście zasługą dobrego, uproszczonego projektu). W ostatnim czasie zaczęto je wykorzystywać nawet do budowy domów, choć oczywiście nie jest to (i pewnie prędko nie będzie) technika dominująca. Jeśli jednak chodzi o hale magazynowe czy wielkopowierzchniowe sklepy, konstrukcje stalowe są niezastąpione, podobnie jak przy budowie schodów w obiektach przemysłowych czy w miejscach narażonych na wysoką wilgoć lub temperaturę. Zastosowań konstrukcji stalowych jest wiele, a liczba ta może wzrastać tylko dzięki dalszemu udoskonalaniu technik produkcji konstrukcji.