obróbka metali cięcie, gięcie, wypalanie

Obróbka metali – spawanie, gięcie, cięcie i inne

Obróbka metali to pojęcie o bardzo szerokim znaczeniu. Definicja podaje, że są to procesy, które mają zmienić właściwości fizyczne lub chemiczne metali. Dziś jednak coraz częściej dochodzi to tego wymóg odpowiedniego oddziaływania na estetykę (z technicznego punktu widzenia zależy ona najbardziej od właściwości fizycznych). Większość projektów wykorzystuje metale obrabiane skrawaniem, a więc przebiegające z usunięciem nadmiaru materiału.

Rzecz jasna obróbka metali skrawaniem również jest jeszcze pojęciem niewystarczająco precyzyjnym, dlatego w kontaktach biznesowych nie używa się terminologii teoretyków – tutaj każdy musi sprecyzować, czego oczekuje albo co może wykonać: gięcie, przecinanie, nawiercanie, grawerowanie czy spawanie to różne procesy, które przyporządkować można najróżniejszym grupom prac w ramach obróbki metali. Ich cel jest zawsze jeden: z surowca dostarczanego w postaci blachy albo płyty (najczęściej) uzyskać inne przedmioty, półprodukty lub produkty końcowe. Tworzenie rur i prętów odbywa się technikami innymi, niż wyżej wymienione, natomiast dla większości metali, w tym stali konstrukcyjnej i nierdzewnej oraz aluminium formą wyjściową są właśnie płyty i blachy o różnej grubości.

Dobór metody obróbki metali zależy od pożądanego efektu, oto przykład: rurę można odlać lub usunąć nadmiar materiału z pręta o odpowiednio dużej średnicy, jednak obie te metody w inny sposób wpływają na materiał, a jeśli chodzi o duże średnice, to rury można stworzyć również z dwóch profili o odpowiednim kształcie. Podobny efekt można więc uzyskać na różne sposoby, ale czy zawsze? Technicznie – zapewne, ale ekonomicznie jeden sposób obróbki zawsze dominuje nad innymi, podobnie rzecz ma się z funkcjonalnością powstających przedmiotów. I tutaj pojawia się zadanie dla profesjonalistów: wskazanie odpowiedniego sposobu obróbki oraz takie dobranie parametrów procesu, aby przy zachowaniu pożądanej przez klienta jakości, produkt końcowy dało się uzyskać jak najniższym kosztem.

Mając do dyspozycji nowoczesny park maszynowy, ze stali czy aluminium można zrobić niemal wszystko: od ram, stelaży, przez rusztowania, aż po konstrukcje misterne i precyzyjne, zawsze jednak należy mieć na względzie jakość gotowego produktu: jej obniżenie pozwoli na cięcie kosztów, ale nie zawsze jest pożądane. Wybór odpowiednich projektów, a następnie najlepsze dopasowanie metod obróbki i parametrów pracy dla każdego z urządzeń to zadanie, którego nie można powierzać żółtodziobom, bo jakość końcowego produktu zależy od jakości najsłabszego elementu składowego.

PLAZMA
GIĘTARKA
KRAWĘDZIARKA
PIŁA
SZLIFIERKA
SPAWANIE
WIERTARKA